برای ارسال پیام آنلاین کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید

برنامه نویسی تحت ویندوزبرنامه نویسی ویندوز

تاریخ : 396/05/04 ساعت :
نویسنده : محمد آزادمرد

معرفی و برنامه نویسی ویندوز

در دنیای امروز وقتی به ادارات، بانک ها و هر جای دیگری که رجوع می کنیم شاید اولین چیزی که به صورت مشترک به چشم ما بخورد کامپیوتر است. کامپیوتر همان چیزی است که کلا نحوه زندگی بشر امروزی را به طور کلی تغییر داد و امروزه نقش مهمی در زندگی روزمره مردم دارد. اما مسئله اینجاست که ما وقتی یک کامپیوتر را می بینیم تنها بخش های سخت افزاری آن را می توانیم ببینیم و آنها را درک و لمس کنیم. فارغ از اینکه این بخش های سخت افزاری پر هزینه، بدون نرم افزار هیچگونه کاربردی نداشته و تبدیل به یک قطعه الکتریکی بدون استفاده می شود. این نرم افزار ها هستند که زبان انسان را به کامپیوتر می فهمانند و زبان کامپیوتر را به انسان. کامپایلر ها این کار را به خوبی انجام می دهند. وقتی یک شخص پشت یک سیستم یا کامپیوتر می نشیند و یک دستوری را برای اجرا به سیستم می دهد، دستور از طریق کامپایلر ترجمه شده و به نرم افزار می رسد. نهایتا این نرم افزار است که به سخت افزار دستور می دهد که چه کاری را باید انجام دهد. سیستم عامل مهمترین نرم افزار موجود در یک کامپیوتر است که بقیه نرم افزار ها و برنامه ها روی آن نصب خواهند شد. امروزه تقریبا روی تمامی کامپیوترها سیستم عامل ویندوز نصب شده است. البته سیستم عامل های دیگری نظیر لینوکس و یونیکس و ... نیز موجود هستند اما سیستم عامل اصلی، ویندوز می باشد.

برنامه نویسی روی سیستم عامل ویندوز

در این مقاله میخواهیم نحوه برنامه نویسی روی سیستم عامل ویندوز را تشریح کنیم.

وقتی شما کامپیوتر خانگی خودتان را روشن می کنید با برنامه های مختلفی از جمله برنامه های محاسباتی، بازی ها، برنامه های باز کردن عکس و فیلم ها، برنامه هایی برای نوشتن یا ضبط کردن صدا یا فیلم و... کار می کنید. با کمک برنامه نویسی تحت ویندوز شما می توانید خودتان به تنهایی هر یک از برنامه های بالا را نوشته و در اختیار دیگر مخاطبین قرار دهید. فکر کنید وقتی شما بازی ای طراحی می کنید و دیگران آن را خریداری کرده و تک تک مراحل آن را طی می کنند یا برنامه ای برای بیمارستان می نویسید که منشی بیمارستان در برنامه شما اطلاعات خود را وارد می کند، چه لذتی می تواند برای شما داشته باشد.

در کل برنامه نویسی تحت ویندوز به سه دسته کلی تقسیم می شوند. برنامه های سطح پایین، برنامه های سطح متوسط و برنامه های سطح بالا.

برنامه های سطح پایین کاملا به زبان کامپیوتر که همان صفر و یک است شباهت دارد پس متقابلا درک آن برای انسان سخت تر خواهد شد.

برنامه های سطح متوسط یک چیزی ما بین زبان انسان و زبان کامپیوتر خواهند بود.

اما برنامه های سطح بالا کاملا به زبان انسان شباهت دارند. به عنوان مثال در این نوع برنامه نویسی از کلمات انگلیسی مثل for، or و غیره استفاده می شود که این نوع کلمات در زبان انگلیسی کاملا رایج می باشد.

درست است که برنامه نویسی سطح بالا قطعا برای انسان خیلی راحت تر و گرافیکی تر بوده اما نسبت به برنامه نویسی های سطح پایین کاملا محدودتر هستند. شما برنامه هایی که به صورت خیلی حرفه ای عمل می کنند را با برنامه نویسی های سطح بالا نمی توانید بنویسید. مثلا به ویندوز نگاه کنید. ویندوز خود یک برنامه کاملا پیچیده وحرفه ای است که به هیچ وجه نمی توانید با برنامه نویسی های سطح بالا آن را بنویسید.

در ادامه چند نوع زبان برنامه نویسی تحت ویندوز را معرفی خواهیم کرد

پیروز باشید

برنامه-نویسی-ویندوز

چگونه برنامه نویسی تحت ویندوز را شروع کنیم؟

تاریخ : 396/06/25 ساعت :
نویسنده : علیرضا رفیعی

برنامه نویسی تحت ویندوز
شما به عنوان یک طراح اگر بخواهید شروع به کار کنید بهتر است قبل از هر کاری ابتدا تصمیم بگیرید که با کدام زبان برنامه نویسی می توانید پروژه ی برنامه نویسی تحت ویندوز خود را به سرانجام برسانید.
شاید شما بخواهید پروژه ی برنامه نویسی تحت ویندوز خود را با برنامه ی دات نت انجام دهید، اما آیا با چگونگی شروع به کار با دات نت آشنایی دارید.
اگر بخواهیم شروع به کار برای برنامه نویسی تحت ویندوز را با دات نت استارت بزنیم و اگر اولین پروژه ی ما با دات نت است باید بدانید که در ابتدا باید محیط نرم افزار ویژوال بیسیک را برای برنامه نویسی تحت ویندوز را باز نمایید وشاید بهتر باشد از میان زبانهای برنامه نویسی موجود، سی شارپ را انتخاب نمایید.
اگر برای برنامه نویسی تحت ویندوز زبان سی شارپ را در محیط ویژوال
بیسیک انتخاب کردید بهتر است از قسمت Template وارد قسمت  Windows application  شوید تا انتخاب شما و مسیر شما برای  برنامه نویسی تحت ویندوز کاملا تعیین گردد.
شما تا اینجای کار برنامه نویسی تحت ویندوز به نتیجه ای که شامل انتخاب پروژه و مسیر پروژه می باشد رسیده اید.

برنامه-نویسی-ویندوز

سیستم عامل ویندوز

تاریخ : 396/08/21 ساعت :
نویسنده : علیرضا رفیعی

سیستم عامل ویندوز ، سیستم عامل رایانه ای (OS) توسعه یافته توسط Microsoft Corporation برای اجرای رایانه های شخصی است

 همچنین اولین برنامه رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای رایانه های سازگار با آی بی ام ، سیستم عامل ویندوز  که خیلی زود بر بازار کامپیوتر غالب شد و امروزه تقریبا 90 درصد از رایانه های شخصی برخی از نسخه های ویندوز را اجرا می کنند.

تاریخچه ویندوز:

نسخه اول ویندوز، منتشر شده در سال 1985، که به سادگی یک رابط کاربری گرافیکی بود که به عنوان پسوند سیستم عامل دیسک موجود مایکروسافت یا MS-DOS عرضه می شد.

روند اجرایی ویندوز:

براساس بخشی از مفاهیم مجوزی که شرکت اپل برای سیستم نرم افزار مکینتاش خود استفاده کرده بود، ویندوز برای اولین بار کاربران DOS را مجبور به بازدید بصری از دسکتاپ مجازی کرد  و همینطور پنجره های گرافیکی  که محتویات پوشه های الکترونیکی و فایل ها را به جای تایپ کردن دستورات و ... بود ازجمله روند های جدید آن بشمار میرفت.

توسعه،ویندوز:

طی زمان های بعد نسخه های بعدی ویندوز قابلیت های بیشتری را ارائه می داد از جمله :

ـ مدیر فایل ویندوز

ـ مدیر برنامه

 ـ برنامه های مدیریت چاپ

 مایکروسافت همچنین بسته های ویژه ی ویندوز را توسعه داد، از جمله Windows for Workgroups های شبکه ای و ویندوز NT قدرتمند که به کسب و کارها کمک می کرد.

انتشار ویندوز xp:

با انتشار ویندوز XP در سال 2001 ، مایکروسافت بسته های مختلف ویندوز خود را تحت یک بنر واحد و چندین نسخه را برای مصرف کنندگان، کسب و کارها، توسعه دهندگان چندرسانه ای و دیگران ارائه داد.

برنامه-نویسی-ویندوز