برای ارسال پیام آنلاین کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید

ربات تلگرامربات تلگرام چیست

تاریخ : 396/05/11 ساعت :
نویسنده : رضا اسعدی

آشنایی با ربات تلگرام telegram-bot

این روزها شبکه های اجتماعی سهم عظیمی در زندگی مردم دارند و نرم افزار های متعددی وجود دارند که در این حیطه فعالبت میکنند. به تازگی یکی از پر طرفدار ترین این نرم افزار ها تلگرام  telegram  شده است . تلگرام به دلیل داشتن قابلیت های زیادی همچون سرعت بالا ، امنیت بالا ، امکان ساخت گروه های تلگرامی  با بیش از هزار عضو، کانال ها و ربات ها خیلی زود توانست در میان کاربران شبکه های اجتماعی به محبوبیت بالا دست پیدا کند. بی شک امروز تلگرام محبوب ترین  شبکه ی اجتماعی میان کاربران ایرانی است.

امکان ساخت ربات تلگرام جهشی عظیم در این پیام رسان

مدیران تلگرام با گذشت زمان تصمیم به ایجاد قابلیتی برای کاربران خود کردند با عنوان ربات تلگرام telegrambot . این ربات های تلگرامی به دلیل داشتن قابلیت های زیاد نظر اکثر کاربران تلگرام را به خود جلب کرد  و زمینه ای شد برای فعالیت برنامه نویسان برای ایجاد و ساخت ربات های تلگرام و کسب در آمد ازین امکان جدید این پیام رسان .

با به وجود آمدن  ربات ها کار با گروه ها و کانال های تلگرام کمی پیچیده تر شد و امکان شخصی سازی این کانال ها و گروه ها برای مدریان کانال ها فراهم شد .

امکان برنامه نویسی ربات تلگرام

ربات تلگرام بدون برنامه نویسی روح ندارد و امکان استفاده کردن برای این ربات ها وجود ندارد حتما لازم است که برای ربات تلگرامی برنامه نویسی انجام شود. مهم ترین تفاوتی که ربات ها با کانال ها دارند این است که شما می توانید یک ارتباط دو طرفه با کاربر برقرار کنید و اطلاعات دریافت کنید و اطلاعات بدهید. شرکت همیار پرداز آسایش با به کار گرفتن برنامه نویسان ربات تلگرام و ساخت چندین ربات تلگرامی در حال حاظر به رتبه اول در این فعالیت در ایران دست یافته است .

ربات-تلگرام

آموزش رایگان ساخت ربات تلگرام (جلسه اول)

تاریخ : 396/05/11 ساعت :
نویسنده : رضا اسعدی

ربات بات فادر تلگرام (@BotFather)

این , ربات پیش فرض تلگرام است برای ساخت سایر ربات ها  توسط کاربران . یعنی هر کاربری تلگرامی که قصد ساختن ربات تلگرام دارد باید از طریق این ربات ربات خود را بسازد سپس برای آن ربات تلگرام برنامه نویسی انجام دهد .

ربات  BotFather دارای کیبورد های متوعی برای دسترسی دادن به ربات های تلگرامی است . که در این مطلب به توضیح این کیبورد ها میپردازیم.

ایجاد ربات جدید (create a new bot)

با این کیبورد شما میتوانید ربات خود را بسازید و استارت ساخت ربات تلگرام را بزنید . زمانی که این کیبورد را اسال میکنید کلمه /newbot به صفحه ارسال میشود بعد رباتBotFather از شما میخواهد که نامی برای این ربات خود انتخاب کنید.

Alright, a new bot. How are we going to call it? Please choose a name for your bo

بعد از انتخاب نام مناسب برای ربات خود BotFather از شما میخواهد که آی دی مناسبی برای ربات تلگرام خود انتخاب کنید

Good. Now let's choose a username for your bot. It must end in `bot`. Like this, for example: TetrisBot or tetris_bot

برای انتخاب ای دی مناسب یه سری شرایط دارد مهم ترین شرط آن این است که در انتهای آی دی خود باید حتما کلمه bot را بگذارید .

خب حالا BotFather برای شما یک ربات ساخته است . بعد از قبول کردن ای دی ربات BotFather به شما یک پیامی میفرستد که در آن توکن (token) ربات شما درج شده  است . این توکن یک عدد است که این عدد ای دیه اختصاصی ربات شماست .

ویرایش ربات شما  (edit your bots)

این دکمه دقیقا زیر دکمه ساخت ربات تلگرام قرار گرفته است . با کلیک برروی این دکمه میتوانید ربات خود را ویرایش کنید و تغییرات خود را برروی ربات اعمال کنید . از جمله تغییراتی که میشود با ین دکمه ایجاد کرد تغییر نام ربات تلگرام شماست در

زیرمجموعه این دکمه یک سری کیبورد های اینلاین (inlinne) وجود دارد که هر کدام را بعدا به اختصار شرح خواهیم داد .

تغییر نام ربات (change a bot,s name)

همانطور که در بالا ذکر شد این دکمه برای تغییر نام ربات شماست . تلگرام این دکمه را به جز دکمه edit your bots هم در لیست دکمه های خود آورده است . بعد از فشار دادن این دکمه ربات BotFather لیست ربات های ساخته شده را برای شما می

آورد که رباتی که قصد تغییر نام آن را دارید را انتخاب کنید سپس  متنی توسط ربات BotFather با محتوای OK. Send me the new name for your bot. برای شما ارسال میشود .  بعد از مشاهده این متن نام مورد نظر خود را تایپ کنید و ارسال کنید تا

ربات BotFather آنرا تایید کند.

تغییر توکن (token) ربات تلگرام

برنامه نویسان ربات تلگرام درصورتی که بخواهند توکن ربات را تغییر بدهند (به دلایل مختلف و امنیتی) میتوانند از دکمه "revoke bot access token" استفاده کنند .

برروی دکمه کلیک کرده ربات خود را انتخاب کنید از میان ربات های ساخته شده سپس ربات  BotFather به شما یک توکن جدید میدهد  که میبایست مجدد وب هوک آن ربات را ست کنید .

آموزش ست کردن وب هوک را هم در همین پست قرار خواهیم داد .

تغییر دیسکریپشن ربات (change bot description)

زمانی که شما وارد یک ربات میشوید تا به ربات یه پیام دهید یا همان ابتدا وقتی میخواهید روی دکمه start کلیک کنید یه متنی درباره توصیفات ربات برای شما نمایش میدهد که به آن دیسکریپشن یا description گویند . هر رباتی میتواند این متن را داشته باشد تا کابران آن ربات بتوانند بهتر با آن آشنا شوند . برای ایجاد دیسکریپشن ربات میتوانید از گزینه  change bot description استفاده کنید . بعد از کلیک بر روی این دکمه باید رباتی که میخواهید برایش دیسکریپشن تعریف کنید را انتخاب کنید سپس متن مورد نظر را وارد کنید . بعد از اینکار وارد ربات شوید و دیسکریپشنی که ثبت کرده اید را میتوانید مشاهده کنید.

تغییر تصویر ربات تلگرام (change bot profile photo)

زمانی لازم است که شما تصویری برای ربات خود انتخاب کنید تصاویر بهترین گزینه برای معرفی کامل تر شماست . درصورتی که نیاز به قرار دادن تصویر پروفایل بر روی ربات خود دارید میتوانید از گزینه change bot profile photo استفاده کنید . برروی این گزینه کلیک کنید سپس رباتی که قصد تغییر تصویر پروفایلش را دارید انتخاب کنید بعد عکس خود را به ربات بات فادر ارسال کنید تا تصویر پروفایل ربات را تغییر دهید .

دیلیت کردن ربات تلگرام (Delete a bot)

برای دیلیت کردن ربات میتوانید از گزینه delete a bot استفاده کنید . روی این گزینه کلیک کنید سپس ربات خود را انتخاب کنید بعد از آن تلگرام برای اینکه مطمعن شود این کار را درست انجام میدهید یا از اینکار مطمعن هستید به دلیل حساسیت بالای در حذف ربات از شما میخواهد که یک کلید واژه (Yes, I am totally sure.) را مجددا ارسال کنید بعد از تایپ و ارسال این جمله ربات شما حذف خواهد شد.

کنسل کردن عملیات جاری (Cancel the current oparation)

گاهی بر روی یکی از این دکمه های ربات بات فادر کلیک میکنید تا عملیاتی را انجام دهید . ولی یا بعدا پشیمان میشوید یا اینکه بر روی دکمه اشتباهی کلیک کرده اید. خب در این صورت ربات بات فادر تمام مراحل شما را به ذهن میسپارد . هیچ کاری نمیتوانید انجام دهید در این مواقع. یا باید مراحل را تا انتها بروید یا اگر بر روی دکمه دیگیری کلیک کنید  ربات این کلمه کلیدی جدید را در راستای عملیات های دکمه قبلی در نظر میگیرد و پیغام نامربوط بودن جمله در عملیات فعلی را میدهد . مدیران تلگرام برای تسهیل در روند این گونه مشکلات توسعه دهندگان ربات های تلگرام دکمه کنسل کردن عملیات فعلی را قرار داده اند . که با کلیک برروی این دکمه میتوانید عملیات فعلی را ملغی کنید و به شما پیام  The command setuserpic has been cancelled. Anything else I can do for you? را میدهد .

خب دراین بخش ما به توضیح و تشریح مهم ترین دکمه های ربات بات فادر پرداختیم دکمه های دیگری هم وجود دارد که

برای مشاهده سایر دکمه های ربات و کارایی دکمه ها کلیک کنید.


متد های ربات تلگرام

ربات تلگرام میتواند بسیاری از فعالیت هایی که کاربران انجام میدهند را انجام دهد که این متد ها Available methods  شامل موارد زیر میباشد :

1 - متد ارسال پیام ربات تلگرام ( sendMessage ) :

با این متد امکان ارسال پیام به کانال ها , گروه ها و کاربران فراهم است , پارامتر هایی که این متد دریافت میکند شامل موارد زیر است :

1- چت آی دی ( chat_id ) : مقدار عدد ( آی دیه منحصر به فرد چت یا کاربر ) یا مقدار رشته ای  ( آی دیه انگلیسی ) را دریافت میکند .

2- متن ( text ) : مقدار رشته ای که قصد ارسال به صورت پیام دارید را در این متن قرار میدهید .

3- غیر فعال کردن نوتیفیکیشن توسط ربات ( disable_notification ) : مقدار true یا مقدار false را دریافت میکند .

4 - ارسال کیبورد با متن توسط ربات ( reply_markup ) : مقدار کیبورد ارسالی با ربات تلگرام را در این پارامتر قرار میدهیم که به طور کامل بعدا شرح خواهیم داد .

5- پاسخ به یک پیام توسط ربات ( reply_to_message_id ) :  آی دیه پیامی که میخواد این پیام ارسالیات با ربات به آن پاسخ دهد را قرار میدهید .

2 - متد ارسال عکس ربات تلگرام ( sendPhoto ) :

با این متد میتوانید با یک ربات تلگرام تصاویر خود را ارسال کنید این متد شامل پارامتر های زیر است :

1- چت آی دی ( chat_id ) : مقدار عدد ( آی دیه منحصر به فرد چت یا کاربر ) یا مقدار رشته ای  ( آی دیه انگلیسی ) را دریافت میکند .

2- تصویر (photo) : مقدار این پارامتر رشته میباشد که میتوانید ادرس عکس خود را در اینترنت قرار دهید .

3- غیر فعال کردن نوتیفیکیشن توسط ربات ( disable_notification ) : مقدار true یا مقدار false را دریافت میکند .

4 - ارسال کیبورد با متن توسط ربات ( reply_markup ) : مقدار کیبورد ارسالی با ربات تلگرام را در این پارامتر قرار میدهیم که به طور کامل بعدا شرح خواهیم داد .

6- پاسخ به یک پیام توسط ربات ( reply_to_message_id ) :  آی دیه پیامی که میخواد این پیام ارسالیات با ربات به آن پاسخ دهد را قرار میدهید .

3 - متد ارسال صوت ربات تلگرام ( sendAudio ) :

با این متد میتوانید با ربات های تلگرام موسیقی و صوت  خود را ارسال کنید این متد همچون سایر متد ها یک سری  پارامتر تکراری دارد که ما در اینجا به شرح پارامتر های جدید میپردازیم :

1- عنوان صوت ارسالی توسط ربات تلگرام (title) : مقدار این پارامتر رشته میباشد که میتوانید عنوان یا اسم فایل خود را که ربات ارسال میکند را تعیین کنید  .

2- آدرس صوت ارسالی توسط ربات تلگرام (audio) : مقدار این پارامتر رشته میباشد که میتوانید ادرس صوت خود را در اینترنت قرار دهید .

4- سایر متد های تلگرام برای ساخت ربات تلگرام :

4 - متد ارسال سند با ربات تلگرام (sendDocument)

5- متد ارسال ویدیو با ربات (sendVideo)

6- متد ارسال لوکیشن (sendLocation)

7-  متد ارسال شماره تماس (sendContact)

8-  متد دریافت فایل (getFile)

9- متد ریمو کردن کاربر (kickChatMember)

10- متد پاک کردن عکس گروه (deleteChatPhoto)

و متد های کاربردی بیشتر که توسط api های تلگرام قابل دسترسی است و میتوانید از این متد ها برای ساخت ربات تلگرام خود استفاده کنید .

برای مشاهده تمام متد های ربات تلگرام کلیک کنید.

 


آموزش رایگان ساخت ربات تلگرام با زبان برنامه نویسی php (جلسه دوم)

تاریخ : 396/05/22 ساعت :
نویسنده : رضا اسعدی

وب هوک چیشت و چگونه ست میشود؟

دوستانی که تا این لحظه علاقه مند به برنامه نویسی ربات تلگرام شده اند حتما بعد از جلسه اول برایشان این سوال مطرح است که خب ما الان با نحوه ساخت ربات و متد های ربات آشنا شده ایم حالا چگونه باید برنامه نویسیه ربات تلگرام را آغاز کنیم ؟

گام اول در برنامه نویسی ربات تلگرام این است که شما باید بین فایل برنامه ی خود و ربات یک ارتباط برقرار کنید تا درخواست هایی که از سمت ربات به سمت سرور خود ارسال میشود را بتوانید در یافت کنید و پاسخ مناسب را ارسال کنید.برای این کار به اصطلاح میگویند که باید وب هوک را ست کنیم.

ست کردن وب هوک برای ساخت ربات تلگرام

برای ست کردن وب هوک شما باید کار با api های تلگرام را بلد باشید . api ها برنامه هایی هستند که در سطح اینترفیس یک نرم افزار اجرا میشوند و توسعه دهندگان وب این دسترسی را قرار میدهند تا بدون متصل شدن به دیتابیس نرم افزار بشود در خواست هارا به سمت برنامه ارسال کرد .

برای اینکار باید با متد get پارامتر هایی را که تلگرام تعیین کرده است را ارسال کنید تا فایل برنامه ی  ربات شما به خود ربات تلگرام متصل شود. برای اینکار شما باید ابتدا حتما سروری که دارید مجهز به ssl باشد وگرنه در خواست ها ارسال نمیشود و وب هوک ست نمیشود.

بعد از اینکه شما یک سایت با دامنه مجهز به ssl تهیه کردید حالا میتوانید یک فایل php مثلا با نام bot.php بسازید و داخل آن کدهای برنامه نویسی شده ی ربات تلگرام را قرار دهید . بعد از ساخت یک فایل در هاست خود حتما باید وب هوک را ست کنید . برای ست کردن وب هوک باید این url را فراخوانی کنید . با فرض اینکه فایل bot.php شما در پوشه روت سایت باشد این ادرس را در url باید فراخوانی کنید .

https://api.telegram.org/bot[token]/setWebhook?url=https://www.asayeshteam.ir/bot.php

شما باید با قرار دادن توکن ربات یعنی همان شناسه ربات تلگرام خود در این utl فراخوانی را انجام دهید . درصورتی که وب هوک کامل ست شود به شما پیغام زیر را میدهد  در غیر اینصورت با پیغام خطا مواجه میشوید.

true        ok

true        result

description    "Webhook was set"


ساخت ساده ترین برنامه ربات تلگرام با php

خب ما در مطالب بالاتر نحوه ست کردن وب هوک را توضیح دایدم و همچنین توضیح دادیم که چرا نیاز داریم وب هوک را ست کنیم به دلیل اینکه باید این ربات ما با برنامه ای که سمت سرور خود نوشته ایم ارتباط داشته باشد که به این کار میگوییم وب هوک ست کردن .

حالا میخواهیم اولین برنامه ی ربات تلگرامی خود را بنویسیم .برای اینکار باید حتما کار با api های تلگرام و جیسان در php آشنا باشید یعنی باید کار کردن با api ها را بلد باشید و همچنین دانش کلی راجع به api و json داشته باشید  چون برای اتصال به هر برنامه ای از یک برنامه ی دیگر باید حتما با api های آن برنامه کار کنید و این api ها برای برنامه های مختلف متفاوت است زیرا برنامه نویسان متد های فراخوانی را در برنامه ها خودشان تعیین میکنند.

ما در اینجا یه توضیح مختصری درباره api ها میدهیم . حتما برای برنامه نویسی ربات تلگرام باید با زبان php آشنا باشید در این زبان ما متدی برای ارسال متغیر و پارامتر های خود داریم که به آن متد get میگویند این متد پارامتر های مارا در url فراخوانی میکنم کار کردن با api های تلگرام هم دقیقا به همین صورت است شما برای ارسال یک متن ساده به کاربر باید اول کاربر را تعیین کنید که این متن به چه کسی باید ارسال شود سپس باید متن را مشخص کنید . پس برای ارسال پیام ساده به ربات تلگرام خود باید در url فراخوانی شده ای دیه کاربر تلگرام و متن پیام را ارسال کنید وب هوک را هم که قبلا ست کرده اید .

خب من نمونه کد را برای شما قرار میدهم تا بر روی کد توضیحات بیشتر را بدهم

url = 'https://api.telegram.org/bot'.$token.'/sendMessage?chat_id='.$chat_id.'&text='.$text

;file_get_contents($url)

خب تابع file_get_contents برای فراخوانی ادرس url است که مقدار url را در یافت میکند . متد ارسال پست در تلگرام به وسیله ربات تلگرام هم در خط بالا میبینید. ما از متد sendmessage استفاده میکنیم . و مقادیر ای دی کاربر یا چت و متن را به آن میدهیم در متغیر $_token هم مقدار توکن را قرار میدهم. دو خط بالا را در فایل php نوشته و فایل را اجرا کنید البته در مسیری که وب هوک را ست کرده اید فایل باید ذخیره شود . بعد از اجرای فایل مقداری که در متغیر $text  قرار دارد به کاربر با ای دی $chat-id ارسال میشود . همینت حالا امتحان کنید .


ارسال تصویر با ربات تلگرام

ربات های تلگرام روز به روز به تکنولوژی های جدید مجهز میشوند . مثلا سابق ارسال تصاویر با ربات تلگرام بسیار کار پیچیده ای بود میبایست تصویر را ارایه ارایه میکردید و سپس با همان متد ارسال متن  تصویر را  ارسال میکردید . اما با متد جدید ارسال تصاویر توسط ربات این کار بسیار ساده شده است به طوری که شما فقط کافیست متد ارسال تصویر را فراخوانی کنید برای خود عکس باید ادرس عکس روی یک سرور  را قرار دهید به راحتی خود تلگرام تصویر را بری شما ارسال میکند .البته میتوانید برای تصویر کپشن هم استفاده کنید و همچنین تعدادی زیادی مقادیر دیگه .

خب حالا با این تکه  کد میتوانید تصاویر خود را با ربات تلگرام خود ارسال کنید .
 

url = 'https://api.telegram.org/bot'.$token.'/sendPhoto?chat_id='.$chat_id.'&photo='.$photo

فقط توجه کنید میتوانید مقادیر کپشن (caption) هم ارسال داشته باشید.


 

نمونه ربات های تلگرام ساخته شده

تاریخ : 396/05/22 ساعت :
نویسنده : رضا اسعدی

ربات ضد لینک

این ربات ضد لینک نام دارد که توسط تیم برنامه نویسی آسایش تیم ساخته شده است .

قابلیت های این ربات تلگرام  :
1- حذف پیام های که دارای لینک است به جز پیام های ادمین های گروه.
2- برای ادمین های گروه امکانی فراهم میشود که با استفاده از دستورات 'چت روشن' و 'چت خاموش' بتوانند گروه را در حالت استراحت قرار دهند . بدین صورت که وقتی ادمینی در گروه تایپ کند 'چت خاموش' از آن پس هرکسی جز ادمین ها در گروه پیام بگذارند پیامشان توسط ربات پاک میشود.

برای مشاهده این ربات تلگرام کلیک کنید

ساخت ربات تلگرام

تاریخ : 396/05/29 ساعت :
نویسنده : رضا اسعدی

برای سفارش پروژه ربات تلگرام ابتدا میبایست همه ی نیاز هایی که از ربات خود دارید را بدست آورید . بعد میتوانید به ما اعلام کنیم . تیم برنامه نویسی آسایش تیم شامل متخصصین در زمینه ربات تلگرام و کار با Api  های تلگرام است . پس جای هیپ نگرانی ندارد شما به راحتی میتوانید به خواسته های خود برسید ضمن اینکه پروژه هایی که انجام شده است را میتوانید مشاهده کنید .

جای هیچ نگرانی هم وجود ندارد بابت هزینه . ارزانترین ربات های حال حاضر کشور را تیم ما مینویسد . پس فقط خواسته های خود را اعلام کنید .

پشتیبانی این ربات هاهم ما تضمین میکنیم . باز بسته به این دارد که چه ربات تلگرامی میخواهید .پس همین حالا تماس بگیرید .

نمایی ساده از ربات تلگرام

تاریخ : 396/06/22 ساعت :
نویسنده : علیرضا رفیعی

نمایی ساده از ربات تلگرام:
شاید تا به حال تفکرات عجیب و غریبی درمورد ربات تلگرام  از طرف کاربران این شبکه و حتی کاربران سایر شبکه ها مانند اینستاگرام شنیده باشید، اما کمی هم ازنظرات صاحبان فن در مورد ربات تلگرام بدانید.
اگر شما به عنوان یک شخصیت واقعی با یک حساب کاربری در تلگرام در  حال کسب و کار و یا هر فعالیت دیگری در این شبکه ی اجتماعی می باشید،بهتر است بدانید که ربات تلگرام نیزتنها یک حساب کاربری می باشد بدون اینکه یک شخصیت واقعی در پشت آن قرار داشته باشد، در واقع ربات تلگرام یک تفکر  فعال زنده نیست.

اما این حساب کاربری یا همان ربات تلگرام می تواند در چه زمینه ای به ما کمک کند!!

بهتر است بدانیم این ربات تنها می تواند در ارسال و دریافت پیام در خدمت ما و شما باشد و تقریبا از انجام آنچه که ممکن است خیلی از ربات ها  در خارج از فضای تلگرام بتوانند انجام دهند این ربات تلگرام ناتوان است.

ربات-تلگرام